رپورتاژ

فلسفه فال حافظ در شب یلدا

 • فلسفه فال حافظ در شب یلدا

  شب یلدا یکی از سنت هایی است که از ایران باستان مرسوم بوده و این شب یک دقیقه از دیگر شب ها بلندتر می‌ باشد. افراد در شب سی ام آذر ماه که شب یلدا نام دارد، دور هم جمع می‌شوند و آداب خاصی که مخصوص به این شب است را اجرا می‌کنند، برای مثال خوردن میوه های زمستانی مثل انار و هندوانه بسیار رایج است. یکی دیگر از آداب بسیار مهم و مرسوم شب یلدا فال حافظ است، خواندن حافظ یکی از عضو های جدا نشدنی شب یلدا می‌باشد. افراد در این شب برای برآورده شدن آرزوها، پیروزی و شادی در زندگی فال حافظ می‌گیرند. فال حافظ در جشن های دیگری چون چهارشنبه سوری، نوروز و سیزده بدر هم خوانده می‌شود، اما یکی از اصلی ترین جشن هایی که حافظ خوانی جزء آئین آن هم حساب می‌شود شب یلدا می‌باشد.  برای آشنایی بیش‌تر با فال حافظ و فلسفه گرفتن فال در شب یلدا در ادامه با ما همراه باشید.

  چگونه فال حافظ بگیریم؟
  چگونه فال حافظ بگیریم؟

  چگونه فال حافظ بگیریم؟

  اول از همه بیایید برایتان توضیح دهیم که چگونه باید فال حافظ بگیریم. برای تفال زدن به حافظ بهتر است از کسی که تفسیر کردن شعر ها را بلد می‌باشد کمک بگیرید، یا از کتاب های فال حافظ که تفسیر هم دارند برای گرفتن فال استفاده کنید. برای گرفتن فال اول یک فاتحه خوانده و کتاب حافظ را ببوسید، حال در دلتان نیت کنید و بعد صفحه ای از کتاب را به طور تصادفی باز کنید. اولین فال ساعاتی بعد از فوت حافظ گرفته شده است، بدین صورت که بعد از مرگ حافظ برای دفن او مردم با هم اختلاف داشتند و برای همین به کلام خود حافظ مراجعه می‌کنند تا درباره مشکل پیش آمده راهنمایی بگیرند.

  آیا فال حافظ حقیقت دارد؟
  آیا فال حافظ حقیقت دارد؟

  آیا فال حافظ حقیقت دارد؟

  برای بررسی اینکه فال حافظ حقیقت دارد یا خیر اول بیاید دلیل اصلی گرفتن فال حافظ را با هم بررسی کنیم. افراد به سه دلیل به فال حافظ مراجعه می‌کنند، دلیل مشورت گرفتن، دلیل دوم پیش‌گویی آینده و دلیل سوم خواندن فال و پیدا کردن اتفاق خیر در آن. اگر فال به این منظور گرفته شود که هر خیری در آن بود، انجام شود و افراد فقط به دنبال خیر فال باشند نه تنها اشکالی ندارد بلکه در دین اسلام نیز بسیار مورد تحسین قرار گرفته است و این فال صحت دارد. اگر فال به منظور مشورت و یا پیشگویی آینده گرفته شود هیچ گونه تضمینی وجود ندارد که این فال درست باشد، در اسلام هم درباره این نوع فال هیچ صحبتی نشده و این نوع فال ها صحت ندارند.

  یکی از باورهایی که مردم ایران دارند این است که دیوان حافظ از اسرار الهی است زیرا حافظ کل قرآن را حفظ بوده و مردم معتقدند این کتاب برگرفته از اسراری است که در قرآن  می‌باشد.

  یکی از مراسم هایی که در مشهد بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد، شب یلدا است. در مشهد مردم در شب یلدا شیرینی های مخصوص این شهر را درست کرده و به همراه میوه های زمستانی به پیشواز یلدا می‌روند. برای دیدن از این شهر سیاحتی و زیارتی و آشنایی با رسوم این شهر می‌توانید از تور هوایی مشهد استفاده کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  دکمه بازگشت به بالا