رپورتاژ

جالب ترین نکات تفسیر تست نئو برای ازدواج و همسریابی

 • جالب ترین نکات تفسیر تست نئو برای ازدواج و همسریابی

  تفسیر تست نئو
  تفسیر تست نئو

  ۵ ویژگی بزرگ شخصیتی که با استفاده از تست نئو NEO سنجیده می شود نقش بسیار مهمی در انتخاب شریک و عشق زندگی مان دارد.

  در این پست با هم خواهیم فهمید که چگونه تست نئو و یادگیری ویژگی های آن می تواند در مشاوره ازدواج و انتخاب همسر مفید باشد.

  ویژگی های مهم تست نئو در مشاوره ازدواج

  اول از همه درک هر یک از ویژگی ها و معنای آنها برای استفاده از تست نئو در ازدواج مهم است. در هر دو تست شخصیت شناسی نئو neo (یعنی تست ۶۰ سوالی نئو و تست ۲۴۰ سوالی نئو) هر پنج ویژگی را می‌توان به راحتی با مخفف OCEAN نشان داد. این مخفف اول کلمات زیر است:

  • تجربه پذیری (O)
  • وظیفه‌شناسی (C)
  • برون‌گرایی (E)
  • توافق‌پذیری (A)
  • روان رنجوری (N)

  هر یک از این صفات دارای یک نقطه مقابل نیز هستند و معمولا صفات غالب شما در جایی در امتداد طیف این صفات قرار می گیرند. در نمودار زیر می توانید نمرات بالا و پایین هر یک از ویژگی های شخصیتی را ببینید:

  نکات مهم در تفسیر تست نئو
  نکات مهم در تفسیر تست نئو

  نکات مهم در تفسیر تست نئو برای ازدواج

  ویژگی های شخصیت نئو طیف هستند

  قبل از اینکه به تفصیل به پنج عامل بزرگ شخصیت نئو NEO بپردازم، مهم است تا توجه داشته باشیم که این صفات بیانگر افراط و تفریط هستند.

  شما نمی توانید بگویید که “تجربه پذیر” هستید و یا “سنتی” زیرا این یک تفسیر ساده است. شما اندکی از هر دوی این ویژگی ها را در شخصیت خود دارید، اما به سمت یکی تمایل بیشتری نشان می دهید.

  هیچ کس هرگز (یا به ندرت) ۱۰۰٪ یک ویژگی را نخواهد داشت. بنابراین وقتی می خواهید از این تست در مشاوره ازدواج استفاده کنید به صورت ۱۰۰ درصدی آن را تفسیر نکنید.

  ویژگی های شخصیت نئو قابل تغییر هستند

  توجه داشته باشید که ویژگی هایی که در تست Big five مطرح می شوند، قابل تغییر هستند. اما وقتی که شما به طور طبیعی در یک طیف قرار می‌گیرید، میزان تلاش مورد نیاز برای تغییر  فرق می کند. بیایید به عنوان مثال به برونگرایی در مقابل درونگرایی نگاه کنیم.

  یک مثال کاربردی:

  «فرض کنید در تست آنلاین نئو شرکت کرده اید و نتیجه نمره درونگرایی شما ۷۰ درصد است، به عبارتی شما یک درون گرا هستید. حالا فکر کنیم که دوست دارید فروشنده برتر یک شرکت باشید.

  این نیازمند آن است که شما برونگراتر باشید، بنابراین لازم است تا فعالانه شخصیت خود را تغییر دهید تا برونگراتر شوید.

  یعنی به طور کلی درونگرایی شما باعث می شود که شخصیت تان متناسب با شغل فروشندگی نباشد مگر اینکه بخواهید با تمرین یا آموزش برونگرایی را در خود تقویت کنید.»

  ۵ ویژگی شخصیت در تفسیر تست نئوNEO  برای ازدواج

  تاثیر «تجربه پذیری» در انتخاب همسر چیست؟

  در نمره گذاری آزمون نئو افرادی که نمره بالایی دارند به دنبال ماجراجویی خواهند بود و بنابراین نمی توانند با کسی زندگی کنند که به دنبال یک زندگی معمولی است. این افراد به تجربیات جدید نیاز دارند، افرادی خلاق هستند و زندگی روتین آن ها را خسته می کند.

  اگر در این ویژگی امتیاز پایینی دارید، ممکن است بخواهید با کسی باشید که امتیاز پایینی هم دارد، زیرا هر دوی شما به زندگی معمولی تری راضی خواهید بود. یک خانه ویلایی در حومه شهر به احتمال زیاد برای افرادی که این ویژگی را ندارند مناسب است.

  با این حال، اگر عاشق ماجراجویی، سفر و امتحان کردن چیزهای جدید هستید، بهتر است با کسی باشید که او نیز به این چیزها علاقه مند است و امتیاز تجربه پذیری او در تست نئو نیز بالاست.

  تاثیر «وظیفه شناسی» در انتخاب همسر چیست؟

  افراد وظیفه شناس در تست شخصیت نئو (NEO) سازمان یافته، منظم و در برنامه ریزی کارها مهارت دارند. اگر در این ویژگی امتیاز بالایی کسب کرده اید و شریک زندگی شما کمی پایین است، باز هم جای مشکلی نیست. شما می توانید مسئول برنامه ریزی ها باشید. احتمالا به خاطر این کار شریک زندگی تان از کمک شما قدردانی می کند زیرا او در این زمینه ها خوب نیست.

  اگر در این ویژگی امتیاز بسیار بالایی کسب کنید و نمره شریک زندگی شما زیر ۵۰٪ باشد، احتمال دارد دچار مشکل شوید. این به این دلیل است که ممکن است احساس کنید شریک زندگیتان تنبل است، در خانه کمکی نمی کند و شما دارید «همه کارها» را انجام می دهید.

  افرادی که در این ویژگی امتیاز پایینی دارند، به سادگی دوست ندارند به یک برنامه پایبند باشند. بنابراین ممکن است با افرادی که خیلی وظیفه شناس هستند دچار مشکل شوند.

  تاثیر «برونگرایی» در انتخاب همسر
  تاثیر «برونگرایی» در انتخاب همسر

  تاثیر «برونگرایی» در انتخاب همسر چیست؟

  شرکای نزدیک به یکدیگر در طیف درونگرا/برونگرا بهترین عملکرد را دارند. بنابراین اگر در تست شخصیت شناسی NEO برون گرا هستید، هنوز هم می توانید با یک فرد درون گرا قرار ملاقات بگذارید، اما در حالت ایده آل، شما فقط ۶۰ درصد برون گرا هستید و شریک زندگی تان ۴۰ درصد است.

  اگر دو نفر در دو طرف مقابل این طیف قرار گیرند، می تواند بسیار چالش برانگیز باشد. به عنوان مثال هر دو ایده و نظر بسیار متفاوتی در مورد “سرگرمی و اوقات فراغت” دارند. برون گرا احتمالاً می خواهد بیرون برود، با دوستان باشد و معاشرت کند. افراد درونگرا ترجیح می دهند شبی آرام در خانه داشته باشند.

  اگر شما و شریک زندگیتان متضاد هستید، باید بدانید که انجام کارها به طور جداگانه کاملاً اشکالی ندارد. من دوستی دارم که بسیار برونگرا است و با خوشبختی با یک درونگرا ازدواج کرده است. او فقط می داند که اغلب مجبور است خودش به رویدادهای خانوادگی یا مجالس اجتماعی برود. از آنجایی که او با این کار مشکلی ندارد، آن ها با هم تفاهم دارند. بنابراین باید روی این مساله با یکدیگر توافق داشته باشید.

  تاثیر «توافق پذیری» در انتخاب همسر چیست؟

  آیا تا به حال رابطه ای را دیده اید که در آن یک نفر «حرف گوش کن» باشد و دیگری تمام تصمیمات را بگیرد؟

  شخص  حرف گوش کن از نظر موافق بودن بالاست و تصمیم گیرنده نمرات کمی در این ویژگی دارد. اگر در تست NEO میزان توافق پذیری تان بسیار کم است، شریک زندگی شما باید امتیاز بالایی کسب کند تا با یکدیگر جور شوید. ولی وقتی دو نفر بالا باشند قضیه خیلی بد می شود یعنی هیچ کس زیر بار حرف طرف مقابل نمی رود.

  هشدار: افراد موافق، خوب، فداکار و راحت هستند، اما به راحتی می توان از آنها استفاده کرد. سعی کنید از سازش آنها سوء استفاده نکنید!

  تاثیر «روان رنجوری» در انتخاب همسر چیست؟

  روان رنجوری  در تست نئو تنها ویژگی شخصیتی است که توانایی فرد را برای داشتن یک رابطه شاد محدود می کند. افراد روان رنجور شاعران و هنرمندان بسیار خوبی می شوند و می توانند در بسیاری از زمینه ها موفق باشند. با این حال، امتیاز بالا در این ویژگی به این معنی است که رضایت از روابط زناشویی دشوار خواهد بود.

  افراد روان رنجور به ویژه برای ازدواج مناسب نیستند. در واقع روان رنجورخویی تنها ویژگی شخصیتی است که نارضایتی زناشویی، جدایی و طلاق را به بهترین شکل پیش بینی می کند.

  اگر می خواهید بدانید که آیا یک زوج تا ۱۰ سال دیگر با هم خواهند بود یا خیر، بهتر است با بررسی اینکه هر دو طرف چقدر زود عصبانی می شوند یا نوسانات خلقی را تجربه می کنند شروع کنید.

  روان رنجوری یک ویژگی است که به نظر من باید همیشه سعی کنید آن را تغییر دهید تا به ثبات عاطفی نزدیک شوید. انجام آن برای خودتان به معنای اضطراب کمتر، استرس کمتر و احساس رضایت بیشتر از زندگی است. انجام این کار برای شریک زندگیتان به معنای مشاجره کمتر، تغییرات خلقی کمتر و در کل رابطه شادتر خواهد بود.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  دکمه بازگشت به بالا