رپورتاژ

اسکیپ روم یا اتاق فرار چیست؟

 • اسکیپ روم یا اتاق فرار چیست؟

  اسکیپ روم چیست
  اسکیپ روم چیست

  آیا تا‌ ‌به‌حال با نام «اسکیپ روم»یا اتاق فرار برخورد کرده‌اید؟ بیشتر افراد در اولین نگاه یک مکان وحشتناک یا متروکه را تصور می‌کنند اما اصل ماجرا کاملا متفاوت است، زیرا اتاق فرار چندین دسته مختلف دارد که بعضی از آن‌ها خالی از ترس هستند. به طور کلی اسکیپ روم‌ها جایی برای یک تجربه هیجان‌انگیز و فکری هستند. برای شناخت بیشتر ژانر‌های اتاق فرار مطالب را دنبال کنید…

  اتاق فرار چیست؟

  در پاسخ به سوال اسکیپ روم چیست؟ می‌توان گفت: یک بازی گروهی است که در بین جوان‌ها طرفداران بیشتری دارد، زیرا بعد از خستگی‌های کاری و درسی می‌توانند هیجان و انرژی‌خود را به این وسیله تمدید کنند.اتاق فرارتفریحی پرهیجانو استرس‌زامی‌باشد که موفقیت در آن نیازمند تمرکز و خلاقیت است. استرسی که اتاق فرار به مخاطب خود منتقل می‌کند به دلیل روبه رو شدن شرکت کننده با ترس و معما‌های هیجان‌انگیز موجود در اتاق‌ها است. اتاق فرار فضایی متفاوت دارد زیرا برعکس بازی‌های ساخته شده از دنیای واقعی، از دنیای کامپیوتری الهام گرفته شده‌ است. بازی اتاق فرار از یک داستان مهیج طراحی می‌شود که وابسته به موضوع اتاق فرار، سناریو‌ها تغییر می‌کنند. اما در همه اسکیپ روم‌ها مخاطبان باید به دنبال سرنخ و حل معمای داستان بروند تا بتوانند نقشه فرار را به‌دست آورند. زمانی که وارد اسکیپ روم می‌شوید نزدیک به یک ساعت و سی دقیقه زمان در اختیارتان قرار می‌گیرد که اگر در این زمان نتوانید مسائل را حل کنید مدیر اتاق فرار به کمکتان می‌اید. قبل از شرکت در اتاق فراربهتر است یک تیم پایه را برای بازی فرار جمع‌‌آوری کنید تا لذت بازی‌ها را به صورت  کامل آزمایش کنید. اسکیپ روم‌ها تاریخچه چندان قدیمی‌ای ندارند، زیرا اولین مجموعه آن در سال۲۰۰۷ در توکیو ژاپن توسط شرکت SCRAP با یک اتاق برای  گروهی ۶ نفره شروع به فعالیت کرد.اتاق فرار هم مانند خیلی از بازی‌ها دارای چند ژانر کاملا مختلف می‌باشد که هرکدام طراحی و داستان مختص به خودشان را دارند. در این بخش از مقاله به معرفی ژانر‌های اسکیپ روم می‌پردازیم…

  اتاق فرار کاراگاهی:

  یکی از ژانرهای سرشار از هیجان و جذاب اتاق فرار ژانرکارآگاهی است که علاقه‌مندان به فیلم های کاراگاهی و شخصیت‌های آن می‌توانند در جریان مسیر باب‌میل خود قرار گیرند. اگر این موضوع را برای بازی انتخاب کنید باید همچون یک کاراگاه در جست‌وجوی پرونده های قتل، سرقت، خودکشی، اخاذییا آدم ربایی بروید تا با روئیت سرنخ‌های مختلف، معمای داستان را حل کنید. اتاق فرار کاراگاهی به گونه‌ای طراحی شده است که شرکت‌کننده با به کارگیری روحیه کاراگاهی، دقت و ریزبینی، توانایی حل معما و مرتبط کردن گزارش ها به یکدیگر، به سرنخ‌ها معنا بخشد و مسئله پنهان شده‌ی سناریو را آشکار کند. فضا سازی ودکور این سبک از بازی‌ها اگر به صورت حرفه‌ای کار شده باشد مخاطب خود را متحیر خواهد ساخت، زیرا ماجراجویی های جدید و خلاقانه‌ای قابل طرح و اجرا هستند.

  اتاق فرار جنایی:

  اتاق فرار‌های جنایی داستانی همانند یک فیلم جنایی دارند که شرکت‌کننده را وادار می‌سازد به دنبال جست‌ و جوی سرنخ برای حل داستان جنایت برود و کاملا وارد حس و حال پلیسی جنایی شود. برای توصیف دقیق‌تر ژانر‌های جنایی مخاطب خود را در مسیر یک داستان دزدی، باند مخوف جنایتگر چون باند قاچاق اسلحه یا اعضای بدن قرار می‌دهند و بازیکن مانند یک پلیس مخفی باید به شرکت یا خانه دستبرد بزند تا مدرک‌هایی علیه جنایتکاران از محل کارشان بردارد. در این سبک اسکیپ روم اتاق‌ها دارای فضایی پر استرس‌تر می‌شوند زیرا راز معما در زمانی محدود باید اشکار شود.

  اتاق فرار های معمایی:

  در اسکیپ روم‌های معمایی، معمای داستان جزء اصلی بازی است و همه چیز به حل آن بستگی دارد. در این اتاق‌ها خبری از ترس نیست و تمام تمرکز گروه بر حل مسئله معطوف می‌شود؛ یا می‌توان گفت اعضای گروه با همبستگی کاری شبیه میز فکر انجام می‌دهند. بیشتر اسکیپرها به حضور در اتاق فرار معمایی علاقه دارند زیرا هم می‌توانند خودشان را به چالش بکشند و هم از پاسخ‌های جالب هم‌تیمی‌هایشان لذت ببرند. اگر برای بار اول می‌خواهید بازی اتاق فرار را تجربه کنید این ژانر توصیه نمی‌شوند زیرا شرکت‌کننده‌‌های تازه کار بیشتر انرژی و هیجان ترس و آشوب را دارند.

  اتاق فرارهای دلهره آور:

  در اسکیپ روم های دلهره آور، افزون بر متمرکز شدن بر روی حل معمای داستان، مخاطب هر دقیقه می‌تواند با یک غافلگیری جدید روبه رو شود؛ مانند: آویزان شدن یک عروسک از سقف، کوبیده شدن در، باز شدن در و اتفاقات شبیه به این موارد به وسیله نور، صدا و وسایل بازی و…

  اسکیپ روم چیست
  اسکیپ روم چیست

  اتاق فرارهای ترسناک:

  اکثر کسانی که آشنایی زیادی با اسکیپ روم ندارند با شنیدن نام اتاق فرار یک فضای ترسناک را تصور می‌کنند. مطلب بیان شده بی‌مورد هم نیست زیرا ژانر ترسناک اتاق فرار از سبک‌های پرطرفداری است که شرکت‌کنندگان اشتیاق تجربه آن را بیشتر از ژانر‌های دیگر دارند. بعد از کلنجار رفتن با روزمرگی‌های زندگی یک اسکیپ روم ترسناک می‌تواند به کلی حس و حال مخاطب را تغییر دهد. این سبک داستان آسان‌تری هم دارد و لازم نیست در تمام زمان ترس خود را پس بزنید. اتاق فرار ترسناک از تم و داستان بیم‌آوری ساخته‌ می‌شود که وحشت موجود در آن، انرژی و هیجان زیادی را به شرکت کننده انتقال‌ ‌می‌دهد.در این مکان می‌توانید با ترس‌هایتان روبه‌رو شوید و با خیال راحت تجربه‌اش کنید.

  اتاق فرار های فانتزی:

  یکی از جالب‌ترین نمونه‌های اتاق فرار، اسکیپ روم فانتزی است. در این بازی مبحث تکنولوژی یا معماهای مکانیسمی اهمیت ویژه‌ای دارد. کسانی که این اسکیپ روم را امتحان می‌کنند به دو گروه تقسیم می‌شوند کسانی که این بازی را بسیار پسندیده‌اند و کسانی که خوش‌شان نیامده است. تم و دکور این فضا با ژانر‌های دیگر اتاق فرار کاملا متفاوت است و حالتی منحصر به فرد دارد.

  اتاق فرارهای آنلاین:

  در زمان فعلی که تمام دنیا درگیر بیماری کرونا شده است،  تعدادی از گروه‌های سازنده اسکیپ روم  به سمت طراحی و ساخت اتاق فرار‌های آنلاین رفتند و مخاطبان زیادی را نیز به خود جذب کردند. اتاق فرار‌های آنلایندر بستر‌های متفاوت تهیه می‌شوند اما بیشترشان کیفیت قابل قبولی دارند. برخی از سازنده ‌های اسکیپ روم آنلاین، معماهایی طرح  کرده‌اند که به جزروش آنلاین و استفاده از اینترنت راه دیگری برای حل سوالات وجود ندارد؛ یعنی این معماها تنها در فضای آنلاین قابلیت بازی کردن را دارند و در فضای بدون اینترنت غیرقابل استفاده می‌شوند.

  اتاق فرارهای تعاملی:

  در این سبک از بازیها ترکیبی از تئاتر تعاملی و اتاق فرار استفاده می شود و شما برای گزراندن تعدادی از مراحل نیاز به تعامل با بازیگر این سبک از اتاقهای فرار دارد.

  اتاق فرارهای درام:

  به طور کلی بازی‌سازان و مخاطبان احساسی، اسکیپ روم های درام را می پسندند. این بازی شرکت‌کننده را درگیر یک داستان جالب و عاطفی می‌کند که  یک موقعیت درام را با تمام عواطف ان تجربه ‌کند. ژانرهای درام اتاق فرار کیفیت مناسبی دارند زیرا لازم است حس عمیقی را به مخاطب خود انتقال دهند.

  سایر ژانرها

  از آنجایی که اتاق فرارها تماما راجع به منحصر به‌فرد بودن هستند، ژانرهای بسیار دیگری همچون اتاق فرار تاریخی و سیاسی و… نیز قابل اجرا می‌باشند. بدین ترتیب بسیاری از بازیکنان که کمبودی در فضای فعلی می‌بینند، به راه‌اندازی اسکیپ روم‌های خلاقانه و متفاوت‌تری می‌پردازند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  یک نظر

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  دکمه بازگشت به بالا