اخبار

تحلیل فاندامنتال چیست و چرا باید آن را یاد بگیریم ؟ – ایران فور فان

 • تحلیل فاندامنتال چیست و چرا باید آن را یاد بگیریم ؟ – ایران فور فان

  در دنیای سرمایه‌گذاری جهانی دو نوع بازار سنتی و مدرن داریم. بازارهای بین‌المللی سنتی شامل سازمان بورس و اوراق بهادار می‌شوند و در مقابل بازار جهانی مدرن، ارزهای دیجیتال را در بر می‌گیرد.

  فرقی نمی‌کند که در کدام‌یک از بازارهای موجود فعالیت دارید و یا میزان سرمایه‌گذاری شما چقدر است. در هر صورت برای شناخت کامل نسبت به ارزهای دیجیتال، شرکت‌های فعال در بازار بورس و سهام آنها می‌بایست با مفهوم تحلیل فاندامنتال و نحوه استفاده از شاخص‌های فاندامنتال آشنایی داشته باشید. در غیر این‌صورت حرکات شما در بازار سرمایه و ارزهای دیجیتال تأثیر چندانی ندارد و مسیر دستیابی به موفقیت و نقطه مطلوب برایتان سخت و دشوار خواهد شد.

  اهمیت و جایگاه تحلیل‌های بنیادی در بازار بورس و فضای معاملاتی ارزهای دیجیتال سبب شده تا بسیاری از شرکت‌ها نظیر آکادمی سرمایه دیجیتال اقدام به ارائه آموزش‌های لازم در این زمینه کنند. قطعاً آشنایی با تحلیل‌های بنیادی و شاخص‌های آن مسیر انجام معاملات و خرید رمزارز را هموارتر می‌سازد. در ادامه برای آشنایی با مفهوم تحلیل فاندامنتال و اهمیت یادگیری آن با ما همراه باشید.

  تحلیل فاندامنتال چیست؟

  تحلیل‌های فاندامنتال یا بنیادی عوامل مختلف و تأثیرگذار بر ارزش دارایی شرکت‌ها و ارزهای دیجیتال را مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌دهد. در این راستا کاربران با استفاده از تحلیل فاندامنتال به نتایج متفاوتی در رابطه با سهام و ارزهای مختلف دست پیدا می‌کنند و با توجه به آنها معاملات خود را انجام می‌دهند. علاوه بر این شاخص‌های فاندامنتال ارزش شرکت‌های فعال در بازار سرمایه و روند رشد آنها را در اختیار معامله‌گران قرار می دهند تا براساس آن بتوانند در خصوص خرید و فروش دارایی‌هایشان تصمیم‌گیری کنند.

  به‌طور مثال اگر در تحلیل‌های بنیاد ارزش سهام با سیر صعودی همراه باشد، نشان‌دهنده این است که سرمایه‌گذاری با افزایش دارایی همراه خواهد بود. در غیر این‌صورت با مشاهده کاهش ارزش سهام یا ارزهای دیجیتال می‌بایست از خرید یا فروش سهام صرف نظر کرد. البته در این زمینه استثنائاتی نیز وجود دارد و معامله‌گران به واسطه آموزش‌های موجود و تجربیاتی که در این راه کسب می‌کنند، با آنها آشنا می‌شوند.

   

  اهمیت استفاده از تحلیل‌های فاندامنتال

  طبق بررسی‌های صورت گرفته و نظر بسیاری از سهامداران بازار سرمایه و ارزهای دیجیتال، درک درست نسبت به تحلیل فاندامنتال تأثیر بسزایی بر ارزش‌گذاری سهام در بازار دارد. در این‌خصوص تحلیل‌گران و معامله‌گران باتجربه کلیه عوامل ریز و درشت را برای شناسایی سهام‌های باارزش مورد بررسی قرار می‌دهند. به زبان ساده‌تر استفاده از شاخص‌های فاندامنتال و استفاده صحیح از تحلیل بنیادی موجب موفقیت روزافزون و افزایش سرمایه آنها در طول مسیر سرمایه‌گذاری شده است. شما نیز می‌توانید با استفاده از مشاوره و آموزش‌های موجود در سایت آکادمی سرمایه دیجیتال به یک تحلیل‌گر با تجربه و حرفه‌ای در بازار بورس و اوراق بهادار تبدیل شوید.

   

  مقایسه تحلیل فاندامنتال در بازار بورس و ارزهای دیجیتال

  بعضی از سرمایه‌گذاران بازار سرمایه و ارزهای دیجیتال بر این عقیده‌اند که این دو بازار بسیار شبیه یکدیگر هستند و آشنایی با تحلیل فاندامنتال نیاز آنان را در خصوص انجام معاملات در بازار بورس و ارزهای دیجیتال برطرف می‌سازد. در صورتی‌که اصلاً این‌گونه نیست و استفاده از تحلیل‌های فاندامنتال در این دو بازار جهانی از جهات مختلف با یکدیگر تفاوت‌های اساسی دارد. بدین‌صورت که در اکثر معاملات بازار رمزارزها فرآیند بررسی شرکت‌ها و قیمت ارزهای دیجیتال با استفاده از تحلیل آنچین انجام می‌شود. در واقع تحلیل‌های آنچین برای بازار رمزارزها طراحی شده و موجب شناخت کافی معامله‌گران نسبت به ارزهای موجود در بازار می‌شود.

   

  اما آن طرف قضیه فرآیند تحلیل و بررسی نمادها در بورس براساس سه شاخص درآمد سه‌ماهه، بازده و سود صورت می‌گیرد. به گونه‌ای که سرمایه‌گذاران با استفاده از اطلاعات بدست آمده، می‌توانند افزایش یا کاهش قیمت ارز در آینده را تخمین بزنند. در واقع شاخص‌های فاندامنتال زمینه مناسبی را برای انجام معاملات موفقیت‌آمیز و سودآور فراهم ساخته‌اند. تنها کافیست با اصول اولیه و نحوه عملکرد تحلیل فاندامنتال آشنا شوید و براساس آن سهام‌های موردنظرتان را ارزیابی کنید. شایان ذکر است که تحلیل‌های فاندامنتال اغلب برای سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت مورد استفاده قرار می‌گیرد و اطلاعات مفید و مؤثری را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

   

  ابزارهای موردنیاز برای تحلیل قیمت سهام

  در تحلیل فاندامنتال از ابزارهای گوناگونی برای ارزیابی و بررسی قیمت سهام استفاده می‌شود. بعضی از مهمترین این ابزارها عبارتند از:

  • الگوهای کندل یا شمع
  • الگوهای نمودار
  • خطوط ترند
  • کانال‌ها
  • اندیکاتور
  • اسیلاتورها
  • بازه قیمت سهام
  • حجم معاملات
  • نوسان قیمت در یک بازه زمانی مشخص

  نکته قابل توجه اینکه ابزارهای فوق‌الذکر به هیچ عنوان در تحلیل آنچین کاربرد ندارند و فرآیند تحلیل و ارزیابی ارزهای دیجیتال براساس مؤلفه‌های دیگری انجام می‌شود.

   

  مزایای تحلیل بنیادی

  مزایای تحلیل بنیادی(فاندامنتال)

  ۱- تحلیل فاندامنتال برای سرمایه‌گذاری بلندمدت مناسب است و شاخص‌های فاندامنتال نیز یک ارزیابی کلی و جامع را در اختیار معامله‌گران بازار بورس و اوراق بهادار قرار می‌دهد. خاطر نشان می‌شود که تحلیل‌های بنیادی در سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند و با توجه به اینکه حساسیت این دسته از معاملات کمتر است، راحت‌تر و سریع‌تر می‌توان به نتیجه رسید.

  ۲- تحلیل‌های فاندامنتال به شرکت‌های با ارزش، دارای ترازنامه قوی و درآمد ثابت کمک می‌کنند تا ضمن افزایش قیمت به جایگاه بالاتری در بازار سرمایه دست پیدا کنند.

  ۳- آشنایی و درک کامل سرمایه‌گذاران نسبت به انجام معاملات، میزان درآمد و سود شرکت‌ها

  ۴- افزایش سرعت انجام معاملات

  ۵- بهبود کیفیت سرمایه‌گذاری و افزایش نقدینگی کاربران؛ همان‌طور که می‌دانید سهام‌های خریداری شده در حساب کاربری افراد ذخیره می‌شود و متناسب با افزایش یا کاهش ارزش سهام، میزان دارایی کاربران نیز تغییر می‌یابد. در صورتی‌که سرمایه‌گذاری‌های شما بر پایه اطلاعات بدست آمده از تحلیل‌های فاندامنتال انجام شود، دارایی‌هایتان در کوتاه‌ترین زمان ممکن رشد قابل‌توجهی خواهد داشت. این در حالیست که با افزایش ارزش سهام به نسبت نقدینگی موجود در حساب معامله‌گران نیز بیشتر می‌شود.

   

  جمع‌بندی

  با توجه به مطالب ارائه شده می‌توان گفت که بازار بورس و ارزهای دیجیتال به ترتیب بر پایه تحلیل فاندامنتال و تحلیل آنچین استوار هستند. بدین‌صورت که سرمایه‌گذاران با بررسی تغییرات شرکت‌ها، ارزش سهام و میزان سوددهی آن در یک بازه زمانی مشخص معاملات خود را انجام می‌دهد. مسلماً هرچه تحلیل‌ها دقیق‌تر باشد و براساس شاخص‌های فاندامنتال انجام شود، به نسبت درصد سرمایه‌گذاری‌های مثبت و دستیابی به موفقیت افزایش می‌یابد. همواره به یاد داشته باشید که سهام‌ها را در پایین‌ترین قیمت خریداری کنید؛ زیرا در این‌صورت با کمترین میزان رشد، سود قابل توجهی عاید شما خواهد شد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  دکمه بازگشت به بالا