اخبار

آنچه باید در مورد سرمایه گذاری در صندوق ندای ثابت کیان بدانید – ایران فور فان

 • آنچه باید در مورد سرمایه گذاری در صندوق ندای ثابت کیان بدانید – ایران فور فان

  بارها شنیده‌ایم که راه رسیدن به یک هدف می‎‌تواند مسیرهای متفاوتی داشته باشد. در دورانی که تیغ تورم بی‌رحمانه‌تر از همیشه برگه‌های زرین ارزشمند پول کشور را به زمین می‌ریزد و آن‌ها را تبدیل به کاغذ باطله می‌کند همه ما به این هدف فکر می‌کنیم که چطور می‌توانیم ارزش دارایی‎مان را حفظ کنیم؟ تنها راهکار این است که هر چه زودتر شروع به سرمایه گذاری کنیم. این‌که چه شیوه و کدام زمینه سرمایه گذاری را انتخاب کنیم همان مسیرهای متفاوتی است که برای رسیدن به هدف حفظ ارزش دارایی‌مان در نظر داریم. از میان این انتخاب‌ها، صندوق درآمد ثابت با تقسیم سود یکی از پرطرفدارترین زمینه‌ها و روش‌های کم ریسک در سرمایه گذاری است. یکی از بارزترین صندوق‌هایی که با این رویکرد و ساختار در حال فعالیت است صندوق ندای ثابت کیان است. اما این‌که درآمدثابت چیست و تقسیم سود آن به چه شکل است و سوالاتی که در مورد ساختار و ویژگی‌های این صندوق سرمایه گذاری https://kiandigital.com/fund به وجود می‌آید را در ادامه پاسخ خواهیم داد.

  ساختار صندوق درآمد ثابت

  صندوق درآمد ثابت به عنوان یکی از انواع صندوق‎‌های سرمایه گذاری در ایران و جهان با هدف مشخص، سبد متشکل از اوراق قرضه و سپرده‌های بانکی و مقدار بسیار کمی سهام منتخب بازار دارد. دارایی این صندوق هم مانند دیگر صندوق‌های سرمایه گذاری از مجموع وجوه نقد سرمایه گذاران تشکیل می‌شود. وجود متخصصین و کارشناسان خبره بازار سرمایه به عنوان ارکان در این صندوق باعث می‌شود تا اهداف سرمایه گذاری در مسیری مناسب به دست بیایند. گفتنی است که صندوق درآمد ثابت https://kiandigital.com/kian_fixedincome_fund انواع هم دارد.

  انواع صندوق درآمد ثابت

  با توضیحاتی که در مورد ساختار صندوق درآمد ثابت دادیم، بهتر است به این نکته هم اشاره کنیم که این صندوق می‌تواند در دو نوع فعالیت کند. صندوق درآمد ثابت می‎‌تواند دو نوع ETF یا قابل معامله و NON-ETF یا غیر قابل معامله داشته باشد. نوع ETF یا قابل معامله به این شکل است که واحد سرمایه گذاری آن را می‌توان در بورس و در ساعات کاری هفته معامله کرد. این در حالی است که نوع غیر قابل معامله آن چنین امکانی را برای معامله ندارد. البته که بازدهی و پرداخت سود در انواع صندوق‌های درآمد ثابت که صندوق درآمد ثابت با تقسیم سود هم یکی از انواع آن است، با هم تفاوت دارد.

  بازدهی و پرداخت سود

  انواع صندوق درآمد ثابت که در مورد آن‌ها صحبت کردیم نه فقط از لحاظ نوع بلکه از نظر پرداخت سود نیز با هم متفاوت هستند. بعضی از صندوق‌های درآمد ثابت دارای دوره‌های تقسیم سود هستند که صندوق ندای ثابت کیان از همین نوع است. دوره‌های در نظر گرفته شده برای تقسیم سود می‌توانند یک ماهه، سه ماهه یا ۶ ماهه باشند. تقسیم سود در چنین صندوق‌هایی برآمده از سود حاصل از سرمایه گذاری https://kiandigital.com/investment در دوره‌های مشخص است. در مقابل در مورد صندوق درآمد ثابتی که تقسیم سود دوره‌ای ندارد – که صندوق درآمد ثابت کیان هم از همین نوع است – سوددهی به این حالت است که ما قیمتی مشخص را در زمان خرید واحدهای سرمایه گذاری پرداخت می‌کنیم و واحد می‌خریم و سود حاصل از سرمایه گذاری را زمانی برداشت می‌کنیم که اقدام به ابطال واحدهای سرمایه گذاری‌مان می‌کنیم. به این معنی که در صندوق‌های درآمد ثابت که تقسیم سود دوره‌ای ندارد تنها در زمانی به سود سرمایه گذاری دست پیدا می‌کنیم که واحدهای سرمایه گذاری‌مان را می‌فروشیم. در این حالت سودی به صورت ماهیانه پرداخت نمی‌شود.

  تقسیم سود دوره‌ای صندوق بهتر است یا بانک؟

  تعاریف و ویژگی‌های صندوق درآمد ثابت به گونه‌ای است که می‌تواند خود را به عنوان یک جایگزین مناسب به جای حساب‌های بانکی معرفی کند. اما از آن‌جایی که برخی صندوق‌های درآمد ثابت تقسیم سود دوره‌ای ندارند، ممکن است تعدادی از افراد سرمایه گذار چندان تمایلی به سرمایه گذاری در این صندوق نشان ندهند و خواهان دریافت سود به صورت دوره‌ای باشند. با توجه به این انتظار از طرف سرمایه گذاران باید گفت که حضور صندوق درآمد ثابت با تقسیم سود دوره‌ای می‌تواند این امکان را برای سرمایه گذارانی که از چنین امکانی استقبال می‌کنند فراهم کند. صندوق ندای ثابت کیان نمونه بارز این نوع از صندوق درآمد ثابت با تقسیم سود دوره‌ای است.

  زمان خرید صندوق ندای ثابت کیان

  قبل از اشاره به زمان خرید باید به این نکته اشاره کرد که خرید واحدهای سرمایه گذاری صندوق ندای ثابت کیان (که یکی از انواع صندوق‌های درآمد ثابت با تقسیم سود دوره‌ای به حساب می‌‎آید) به کسانی پیشنهاد می‌شود که ریسک گریز هستند و بیش‌تر تمایل به سرمایه گذاری در ابزار مالی نوین مانند انواع صندوق درآمدثابت دارند. آنها می‌خواهند که بتوانند از طریق این انتخاب، هم از امنیت در سرمایه گذاری برخوردار باشند و هم بازدهی بیش از سرمایه گذاری در بانک داشته باشند. در پایان این که بهترین زمان خرید واحدهای سرمایه گذاری صندوق ندای ثابت کیان و انواع صندوق درآمد ثابت زمانی است که ارزش ریال در برابر ارزهای معتبر بهتر شود و پول ملی کشور بیشتر تقویت شود.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  دکمه بازگشت به بالا