رپورتاژ

آیا سگ‌ها در فصل سرما نیاز به گرم شدن دارند؟

 • آیا سگ‌ها در فصل سرما نیاز به گرم شدن دارند؟

  بیشتر افراد به حیوانات خانگی علاقه بسیاری دارند و از حیواناتی مثل سگ، گربه و…. نگه‌داری می‌کنند. برای نگه‌داری هر حیوانی در محیط خانه باید مراقبت‌های موردنیاز این حیوان را بدانید. برخی از افراد فکر می‌کنند چون حیوانات خانگی آن‌ها خز دارند، سرما نمی‌خورند و مقاومت آن‌ها در برابر سرما بیشتر است و می‌گویند سگ‌ها یا گربه‌ها جان‌سخت هستند؛ باید گفت همیشه این‌طور نیست و حیوانات هم مثل ما انسان‌ها به محیط گرم نیاز دارند و حتی ممکن است لازم باشد که شما اقدام به خرید پتو سگ یا گربه نمایید.

  اگر از سگ‌ها درون خانه خودتان نگه‌داری می‌کنید، گرمای موردنیاز آن‌ها در محیط خانه تأمین می‌شود؛ اما اگر بیرون از خانه از این حیوانات نگه‌داری می‌کنید، باید محیط امن و مناسبی را به‌عنوان خانه برای آن‌ها در نظر بگیرید. این حیوانات تا حدودی در برابر سرما مقاومت می‌کنند، ولی گاهی سرما شدید می‌شود و ممکن است آن‌ها نتوانند در برابر این سرما مقاومت کنند و حتی در مواردی جان خود را از دست می‌دهند. سگ‌ها در فصل‌های سرد سال علی‌الخصوص فصل زمستان به مراقبت بیشتری احتیاج دارند. برای مراقبت از سگ در زمستان و تأمین گرمای موردنیاز او می‌توانید به خرید پتو سگ اقدام نمایید.

  خطرات زمستان برای سگ
  خطرات زمستان برای سگ

  خطرات زمستان برای سگ

  گاهی سوز و سرمای هوا برای ما انسان‌ها هم غیرقابل‌تحمل و خطرآفرین می‌شود؛ این هوای سرد برای سگ‌ها نیز گاهی غیرقابل‌تحمل است. در فصل زمستان دو خطر جدی برای سگ‌ها وجود دارد. پیش از آن‌که از خرید پتو سگ و دیگر شرایط نگه‌داری او در برابر سرما حرف بزنیم، بهتر است با خطرات سرما برای سگ آشنا شوید که عبارت است از:

  • سرمازدگی

  هنگامی‌که بدن سگ سرد شود، سرمازدگی آغاز می‌شود. بدن سگ خون را به‌منظور گرم ماندن از دست و پاها به مرکز بدن هدایت می‌کند. در برخی موارد از سرمازدگی گوش‌های سگ، پنجه‌ها یا دم سگ به میزانی سرد می‌شوند که در بافت بدن آن‌ها کریستال‌های یخ به وجود آید و مورد آسیب جدی قرار می‌گیرند. لازم به ذکر است که بلافاصله و به‌راحتی نمی‌توان سرمازدگی را تشخیص داد.

  سرمازدگی در بدن سگ نشانه‌هایی دارد؛ رنگ‌پریدگی پوست و یا خاکستری شدن رنگ پوست می‌تواند به تشخیص این حالت کمک کند، اما گاهی امکان دارد نتوانید از رنگ پوست این حیوان سرمازدگی را تشخیص دهید. در برخی موارد که سرمازدگی شدید است، پوست قسمت‌های سرمازده بدن این حیوانات سیاه می‌شود و می‌افتد. با گرم شدن نواحی سرمازده بدن سگ، عضله‌ها می‌توانند با درد بسیار شدیدی مواجه شوند که سروصدا و ناله سگ را به همراه دارد.

  هیپوترمی
  هیپوترمی
  • هیپوترمی

  هیپوترمی یکی از رایج‌ترین نگرانی‌های موجود برای سگ در وضعیت آب‌وهوای سرد و سوزناک زمستان است. این عارضه هنگامی رخ می‌دهد که یک سگ مدت‌زمان زیادی را در هوای سرد مانده باشد، یا هنگامی‌که بدن او سرد است هم‌زمان خیس شود. وقتی‌که این حیوانات ازنظر سلامتی دارای وضعیت مطلوبی نباشند و یا اینکه به دلیل سرمای زیاد در گردش خونشان اختلال ایجادشده باشد نیز دچار هیپوترمی می‌شوند.

  زمانی‌که سگ به هیپوترمی خفیف دچار شود، شروع به لرزیدن خواهد کرد و گوش‌ها و پاهای این حیوان سرما خواهند خورد. ممکن است سگ نشانه‌هایی از افسردگی، بی‌حالی و ضعف را با پیشرفت هیپوترمی نشان دهد. با توجه به روند رشد این عارضه و درگیری این حیوان با آن، ماهیچه‌های قلب منقبض خواهد شد و همچنین ضربان قلب و تنفس آرام شده و به محرک‌ها پاسخی داده نخواهد شد. زمانی‌که وضعیت هیپوترمی شدید می‌شود، می‌تواند تهدیدی بسیار جدی برای زندگی سگ باشد.

  مراقبت از سگ در زمستان

  همان‌طور که بررسی کردیم، مشکلاتی که سرمای هوا برای سگ‌ها به وجود می‌آورد بسیار جدی و خطرناک است. برای مراقبت از سگ خانگی در زمستان باید مراقبت‌هایی را انجام دهید که عبارت است از:

  • رسیدگی به تغذیه سگ در زمستان

  سگ‌ها برای گرم نگه‌داشتن خود در برابر برودت و سرمای هوای زمستان، فعالیت بیشتری انجام می‌دهند که سوخت‌وساز بدن آن‌ها نیز بیشتر می‌شود. این عملکرد در سگ‌های نگهبان و سگ‌هایی که در محیط خارج از خانه نگه‌داری می‌شوند بیشتر است. برای این‌که بدن سگ شما ضعیف نشود، باید غذای حیوان خانگی خود را ۲۰ تا ۵۰ درصد افزایش داده و یا میزان پروتئین و چربی مصرفی سگ را بیشتر کنید. منظور از چربی، افزایش مصرف موادی مثل کربوهیدرات‌ها، نشاسته و چربی است، نه اضافه کردن روغن! این مواد به چربی موردنیاز در بدن سگ تبدیل می‌شوند.

  برای تغذیه و میزان کم‌وزیاد کردن مقدار چربی به غذای سگ بهتر است با یک دامپزشک مشورت کنید تا بهترین تغییرات را در برنامه غذایی او اعمال کنید. مواردی وجود دارند که در میزان تغذیه سگ در فصل زمستان و سرما اثرگذارند و باید در نظر گرفته شوند، مانند سن سگ، میزان دمای محل نگه‌داری سگ، جثه سگ، وضعیت بهداشت و سلامت سگ، میزان چربی و مو سگ و میزان فعالیت روزانه آن.

  خرید لباس مناسب سگ
  خرید لباس مناسب سگ
  • خرید لباس مناسب سگ

  اغلب کسانی‌که از سگ‌ها نگه‌داری می‌کنند، لباس سگ را ضروری نمی‌دانند و گمان می‌کنند لباس برای سگ به‌منظور حفظ استایل و زیبایی این حیوان است. وقتی‌که این حیوانات با ما در دمای خانه زندگی می‌کنند، دمای بدن آن‌ها با دمای محیط خانه هماهنگ می‌شود. هنگامی‌که در فصل زمستان به بیرون از خانه می‌روید، پوشاندن لباس گرم بر تن توله‌سگ‌ها و آنان که دارای جثه ریزی هستند بسیار مهم است. لباس سگ از این حیوان در برابر گزش حشرات و خاروخاشاک موجود در طبیعت محافظت می‌کند.

  پوشیدن لباس برای سگ‌هایی که در محیط خانه زندگی نمی‌کنند، ضروری نیست؛ زیرا این سگ‌ها در معرض آلودگی‌های زیادی قرار دارند که امکان ابتلای آن‌ها به بیماری‌ها را افزایش می‌دهد. درواقع اگر برای سگی که بیرون از محیط خانه زندگی می‌کند لباسی می‌خرید، باید به‌سرعت آن را تعویض نمایید تا سگ شما دچار مشکل نشود. در زمستان نیز ممکن است سگ به مکانی برود که لباس او خیس شود؛ ازآنجاکه خشک شدن لباس او زمان زیادی لازم دارد، ممکن است سرمازدگی و یا هیپوترمی رخ دهد.

  • خرید پتو سگ

  خرید پتو سگ نیز یکی از موارد موردنیاز برای نگه‌داری این حیوان مخصوصاً در زمستان است. برای حمل‌ونقل سگ در ماشین و جلوگیری از خراش صندلی، همچنین گذاشتن سگ در تخت و لانه، به خرید پتو سگ نیاز پیدا می‌کنید. پتوی انسان‌ها برای سگ‌ها بی‌خطر است، اما بهتر است پتوی مناسب این حیوانات که در پت شاپ‌ها موجود است را خریداری کنید.

  برخی از پتوهایی که برای انسان استفاده می‌شوند، پرز زیادی دارند که باعث آسیب به سگ می‌شود. پتوهای سگ در طرح و رنگ و حتی جنس‌های متنوعی موجود هستند و شما می‌توانید برای سرمای زمستان و دیگر موارد به خرید پتو سگ اقدام کنید. قیمت پتو برای سگ به جنس و ابعاد آن بستگی دارد.

  • ساخت پناهگاه گرم

  سگ‌ها به یک محیط امن نیاز دارند تا در برابر برخی موارد همچون سرمای زمستان بتوانند به آنجا پناه ببرند. سگ‌هایی که در محیط خانه زندگی می‌کنند، به یک مکان مشخص در یک‌گوشه خانه برای استراحت و خوابیدن نیاز دارند؛ سگ‌هایی که در فضای خارج از خانه مانند حیاط و بالکن زندگی می‌کنند، به یک لانه گرم نیاز دارند؛ بنابراین از گرم بودن و قرار گرفتن لانه در جای مناسب مطمئن شوید.

  سخن پایانی

  اکثر ماها به نگه‌داری از سگ در محیط خانه خود علاقه بسیاری داریم که نگه‌داری از این حیوان آن‌قدرها هم که فکر می‌کنید ساده نیست. سگ به مراقبت‌های زیادی نیاز دارد؛ مخصوصاً در فصل سرما که خطراتی مانند سرمازدگی و هیپوترمی این حیوان را تهدید می‌کند. برای این‌که بتوانید از جان سگ در برابر سرمای زمستان محافظت کنید، باید به خرید پتو سگ و لباس مخصوص آن اقدام نمایید، یک پناهگاه امن و گرم برای او بسازید و به تغذیه سگ دقت کنید. برای تهیه پتوهای باکیفیت که هیچ‌گونه حساسیتی برای سگ ایجاد نمی‌کنند، می‌توانید از طریق پت شاپ راید مارکت اقدام نمایید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  دکمه بازگشت به بالا