رپورتاژ

راهنمای دانشجویان بین المللی برای تحصیل پزشکی در کانادا

 • راهنمای دانشجویان بین المللی برای تحصیل پزشکی در کانادا

  تحصیل پزشکی در کانادا
  تحصیل پزشکی در کانادا

  کانادایی بودن، شرط لازم برای طبابت در این کشور نیست، این خبر خوبی برای پزشکان مشتاقی است که مایل به کار در این کشور هستند. چه به منظور اینکه در یک کشور خاص کار کنند یا در یک رشته بسیار تخصصی تحصیل کنند یا صرفاً از این رو که آرزوی یک چالش جدید را دارند، بسیاری از دانشجویان کشورهای دیگر به دنبال پزشک شدن در کانادا هستند.

  با دانستن اینکه ظرفیت پذیرش دانشجویان بین المللی در دانشکده های پزشکی کانادا محدود است، پس این پزشکان مشتاق چگونه باید اقدام کنند؟ در ادامه، یک نمای کلی از تمامی مراحل مورد نیاز که باید بگذرانید، برایتان آورده شده است.

  از آنجا که پس از پاندمی کرونا نیاز  به  نیروی متخصص در کادر درمان بسیار بیشتر از گذشته خود را نمایان کرده است، سیستم‌های آموزشی نیز تمایل بیشتری برای ایجاد موقعیت برای تحصیل در رشته پزشکی، تحصیل در رشته پرستاری و حتی تحصیل در رشته دندان‌پزشکی از خود نشان میدهد.

  در کشوری مانند کانادا که به خاطر پیرشدن جمعیت، نیاز به نیروی کار، دولت را مجبور به ادامه سیاستهای مهاجر پذیری در دوران کرونا وا داشته است رشته هایی نظیر دامپزشکی نیز نیازمند نیروی متخصص میباشد. اما به طور کلی برای تحصیل در رشته های پزشکی و اقامت بوسیله آن  باید به ترتیب زیر عمل کنید.

  ۱. برای دانشکده پزشکی اقدام کنید

  به دلیل تفاوت در سیستم های آموزشی در سراسر جهان، انواع مختلفی از مدارک پزشکی وجود دارد. در حالی که برخی از دانشجویان در کانادا مدرک Medicinæ Doctorem et Chirurgiæ Magistrum (MDCM) (مدرک کارشناسی پزشکی در کانادا) را دریافت می کنند، اما  مدرک دکتری عمومی پزشکی(MD) ( پزشک عمومی) ،رایج ترین مدرک برای پزشکان کانادایی است و بیشترین فرصت کاری را برای پزشکان مهیا میکند.

  هنگام تعیین دانشکده پزشکی برای اپلای، از قبل تحقیقاتی انجام دهید تا مؤسساتی را انتخاب کنید که استانداردهای علمی بالایی دارند، کسب نمرات بالا در آزمون های صدور مجوز آنها الزامی است، سابقه فارغ التحصیلان موفق دارند، و در کنار آنها، داشتن سوابق تحصیلی قوی و نمرات امتحانی بالا و همچنین تسلط به زبان انگلیسی جزو الزامات پذیرشی آن موسسه باشد.

  دانستن این نکته مهم است که اخذ مدرک MD (دکتری عمومی پزشکی) در خارج از کانادا، از جمله در کارائیب، استرالیا و ایرلند، مسیر را برای شروع حرفه ی پزشکان مشتاق در کانادا هموار کرده است. به عنوان مثال، دانشکده پزشکی دانشگاه سنت جورج(SGU)  واحد بریتانیا و گرانادا ، تعداد فزاینده ای از فارغ التحصیلان پزشکی داشته است که تحصیل در این دانشگاه موجبات موفقیت آنها را فراهم کرده است. بر اساس آمار سپتامبر ۲۰۲۰، ۹۷ درصد از دانشجویان غیر آمریکایی و غیر کانادایی دانشگاه سنت جورج که برای اولین بار در سال ۲۰۱۹ در مرحله اول آزمون صدور مجوز پزشکی ایالات متحده (USMLE) شرکت کردند، نمره قبولی را کسب کردند.

  ۲.  مدرک پزشکی خود را دریافت کنید

  تحصیل پزشکی در کانادا
  تحصیل پزشکی در کانادا

  هنگامی که تحصیل چهار ساله پزشکی(MD ) شروع میشود، اکثر دانشجویان پزشکی دو سال آینده را صرف شرکت در سخنرانی ها و آزمایشگاه های دروس علوم پایه خود می کنند. در عین حال، باید در امتحانات صدور مجوز نیز شرکت کنید. بهتر است در اواخر پایان سال دوم تحصیل خود در مرحله اول آزمون USMLE  هم شرکت کنید، تا واجد شرایط اخذ اقامت پزشکی شوید.
  دو سال آخر برنامه  تحصیل پزشکی((MD  ، معمولاً به مطالعات بالینی اختصاص دارد. این تجربیات همهجانبه در مراکز پزشکی واقعی اتفاق می افتد و به دانش آموزان کمک می کند تا مهارت های خود را در کار مستقیم با بیماران توسعه دهند. همچنین برای اخذ اقامت پزشکی در کانادا، باید در بخش اول آزمون شورای پزشکی کانادا (MCCQE) قسمت اول را پاس کنید. با نزدیک شدن به آخرین سال تحصیلی در دانشکده پزشکی، باید آمادگی خود را برای درخواست برای موقعیت های آموزشی تحصیلات تکمیلی آغاز کنید.

  ۳.  الزامات اقامت پزشکی

  مواردی وجود دارد که دانشجویان پزشکی باید در پایان دوره تحصیلات پزشکی خود به آنها توجه کنند. افرادی که دوره های تحصیلات تکمیلی خود را در کانادا به پایان خواهند رسانید، باید ترتیبی اتخاذ کنند تا به این کشور نقل مکان کنند (اقامت دائم یا شهروند یک الزام قانونی است).  همچنین داوطلبان اقامت پزشکی در کانادا برای تطبیق مدارک خود از طریق یک سرویس الکترونیکی به نام خدمات تطبیق مقیم کانادا (CaRMS) اقدام خواهند کرد (مانند تکمیل آزمون همکاری ارزیابی ملی (NAC)  ،که شرکت در این آزمون جزو ضروریات است).

  دانشجویانی که قصد دارند دوره رزیدنتی ایالات متحده را بگذرانند، ابتدا باید گواهینامه کمیسیون آموزشی فارغ التحصیلان پزشکی خارجی (ECFMG) را دریافت کنند. برای دریافت گواهینامه ECFMG، دانشجو باید درخواست خود را تکمیل کند و مرحله۲ آزمون  USMLE را گذرانده باشد.

  ۴. برای اخذ اقامت پزشکی درخواست دهید

  برای تضمین اقامت پزشکی در کانادا، دانش آموزان از طریق سرویس الکترونیک CarRMS  اقدام خواهند کرد. با این حال، قبل از این مرحله، بررسی معیارهای استانی برای رسیدگی به الزامات خاص برای همه برنامه‌هایی که در نظر دارید، مهم است. مجدداً، داشتن شهروندی یا مقیم دائم کانادا بودن نیز یک الزام قانونی است.

  دانشجویانی که دوره تحصیلات تکمیلی خود را در ایالات متحده تکمیل می کنند، از طریق خدمات الکترونیکی درخواست اقامت (ERAS) برای موقعیت های شغلی اقدام خواهند کرد. قبل از ارسال درخواست‌ها، دانش‌آموزان باید بررسی کنند که برنامه‌هایی که انتخاب می‌کنند مایل به ارائه حمایت ویزای H-1B هستند، که نیازی به بازگشت گیرندگان به کشورهای خود برای چند سال پس از اقامت ندارد.

  ۵. تحصیلات تکمیلی خود را تکمیل کنید

  بسته به تخصص و برنامه، دوره رزیدنتی از سه تا هفت سال طول خواهد کشید. صرف نظر از اینکه دوره تحصیلات تکمیلی را در ایالات متحده یا کانادا کامل می کنید، انتظار یک برنامه سختگیرانه را داشته باشید که به شما کمک می کند تا برای پیچیدگی های حرفه ی پزشکی آماده شوید. بسیاری از پزشکان می گویند که رزیدنتی یک چالش ضروری است که به سرعت به شما کمک می کند تا مهارت هایی را توسعه دهید که در بقیه دوران حرفه ای خود به آنها تکیه خواهید کرد.در این مرحله، می‌توانید گام‌های بعدی را برای تمرین حرفه ی خود شروع کنید یا در صورت تمایل برای کسب تخصص بیشتر، دوره ی فلوشیپ را بگذرانید. الزامات برنامه های آموزشی برای دوره ی پس از رزیدنتی در کانادا به طور گسترده ای بر اساس تخصص و استان متفاوت است، بنابراین متقاضیان باید معیارهای هر برنامه ای را که در نظر دارند به دقت بررسی کنند تا از واجد شرایط بودن برای آنها اطمینان حاصل کنند. توجه داشته باشید که اگر آموزش های اضافی را در ایالات متحده گذرانده اید، باید مرحله ۳ آزمون  USMLE را نیز بگذرانید.

  ۶.  از شورای پزشکی کانادا مجوز بگیرید

  گرفتن مجوز از شورای پزشکی کانادا (LMCC) برای همه پزشکان در کانادا الزامی است. فارغ التحصیلانی که در حال گذراندن دوره های تحصیلات تکمیلی در کانادا هستند می توانند روند اخذ مجوز از شورای پزشکی کانادا را در طول دوره رزیدنتی خود آغاز کنند. شما همچنین می توانید پس از اتمام یک سال دوره رزیدنتی و گذراندن هر دو مرحله ۱ و۲ آزمون MCCQE ، جهت اخذ مجوز از شورای پزشکی کانادا اقدام کنید. پس از تایید، گواهی ثبت نام خود را دریافت خواهید کرد.

  فارغ التحصیلانی که دوره تحصیلات تکمیلی خود را در ایالات متحده گذرانده اند، میتوانند پس از تکمیل کل دوره رزیدنتی خود، پیگیریهای اخذ مجوز از شورای پزشکی کانادا را شروع کنند. بمنظور این کار به آنها اجازه داده میشود تا به کانادا نقل مکان کنند، اقامت دائم بگیرند و در مرحله دوم آزمون MCCQE شرکت کنند.

  ۷. مجوز طبابت خود را دریافت کنید

  تحصیل پزشکی در کانادا
  تحصیل پزشکی در کانادا

  هنگامی که امتحانات اولیه مجوز خود را گذراندید، باید توسط یک مرجع شناخته شده ارزیابی شوید و آموزش  های دوره تحصیلات تکمیلی شما توسط این مرجع تایید شود. پس از تکمیل این مرحله، واجد شرایط شرکت در آزمون نهایی هستید تا توسط کالج پزشکان خانواده کانادا (CFPC)، کالج سلطنتی پزشکان و جراحان کانادا (RCPSC)، یا کالج پزشکان کبک (CMQ) گواهینامه طبابت خود را دریافت کنید.

   توجه داشته باشید که اخذ گواهینامه هیئت مدیره برای پزشکان خانواده در ایالات متحده این امکان را برای فارغ التحصیلان فراهم می کند تا گواهی  CFPC را بدون شرکت در آزمون دریافت کنند. همچنین هر استان احتمالا الزامات خاص خود را برای صدور مجوز طبابت داشته باشد که شما باید آنها را نیز مرتفع کنید، پس از آن می توانید مجوز فعالیت در منطقه مورد نظر خود را دریافت کنید.

  ۸.  حرفه خود را شروع کنید

  بعد از اینکه تمام الزامات مورد نیاز برای کار در کانادا و استان خاصی را که در آن زندگی می کنید مرتفع کردید، می توانید حرفه خود را به عنوان یک پزشک شروع کنید. انواع مختلفی از اقدامات پزشکی وجود دارد، بنابراین به این فکر کنید که کدام مدل با اهداف شغلی شما مطابقت دارد. همچنین اگر متوجه شدید که رویکرد دیگری با سبک زندگی شما سازگارتر است، می‌توانید بعداً برنامه های خود را متناسب با آن تنظیم کنید. به عنوان مثال، برخی از پزشکان بعد از مدتی متوجه می شوند که تقسیم مسئولیت ها با چند پزشک دیگر بهتر از استخدام شدن در بیمارستان است.

  انواع دانشکده های پزشکی را با هم مقایسه کنید

  دانشجویانی که متعهد به پزشک شدن در کانادا هستند، باید تحقیقات دقیقی در مورد دانشکده‌های پزشکی انجام دهند و فرصت های تامین بودجه مالی مورد نیاز برای تحصیل را ارزیابی کنند چرا که دوره های متعددی وجود دارند و برخی از آنها حتی بورسیه های تحصیلی ارزشمندی به دانشجویان کشورهای مختلف ارائه می دهند.

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  دکمه بازگشت به بالا