رپورتاژ

۱۰ ویژگی شگفت انگیز کولر آبی سلولزی

 • ۱۰ ویژگی شگفت انگیز کولر آبی سلولزی

  کولر آبی یکی از وسایل سرمایشی است که در فصول گرم سال جهت خنک نمودن فضای محیط مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دسته از لوازم سرمایشی با استفاده از نیروی الکتریکی و آب، هوای خنک را به درون فضا منتقل نموده و بدین‌صورت با از بین بردن حرارت و گرمای محیط، موجب خنک شدن اماکن مختلف نظیر مسکونی، تجاری، اداری، آموزشی، فرهنگی، ورزشی و غیره می‌شود. البته به یاد داشته باشید که کولر آبی صرفاً برای مناطق نسبتاً گرم و خشک طراحی شده‌اند و برای کارکرد مناسب و مطلوب به آب شیرین نیاز دارند. در غیر این‌صورت نه تنها کارایی مناسبی نخواهد داشت، بلکه آب شور و غیراستاندارد به بدنه و سایر اجزای آن آسیب جدی وارد می‌کند.

  10 ویژگی شگفت انگیز کولر آبی سلولزی
  ۱۰ ویژگی شگفت انگیز کولر آبی سلولزی

  در راستای خنک نمودن اماکن گوناگون مدل جدید و بهینه‌ای از کولر آبی سلولزی وارد بازار شده است. این نوع از کولرها تغییرات و ویژگی‌های برجسته‌ای نسبت به مدل‌های قبل دارند و کارایی و طول عمر آنها در مقایسه با نوع آبی معمولی تا حد قابل توجهی افزایش یافته است. در ادامه برای آشنایی بیشتر با کولرهای سلولزی و ویژگی‌های شگفت‌انگیز آنها با ما همراه باشید.

  کولر آبی سلولزی چیست؟

  به‌طور کلی به کولرهایی که به جای پوشال از پدهای سلولزی برای خنک و معتدل نمودن محیط استفاده می‌کنند، کولر آبی سلولزی می‌گویند. استفاده از لایه‌های ضخیم سلولزی در اطراف این کولر سبب می‌شود تا شدت پرتاب باد و میزان هوای خنک آن تا حد زیادی نسبت به مدل‌های قدیمی افزایش پیدا کند. علاوه بر این براساس ساختار بهینه این کولر، طول عمر و کارایی آن در مقایسه با سایر کولرهای آبی پوشالی افزایش یافته و کمتر دچار زنگ‌زدگی و فرسایش زودهنگام می‌شوند. خاطر نشان می‌شود که قیمت این نوع کولر بیشتر از کولرهای پوشالی است و بدین جهت هنگام خرید این محصول باکیفیت حتماً به برند و قیمت آن توجه نمایید و متناسب با سلیقه و توان مالی، دستگاه برودتی موردنیازتان را خریداری کنید.

  تقریبا برندهای زیادی بعنوان تولیدکننده کولر سلولزی فعالیت میکنند که شامل انرژی،نیرو تهویه البرز،آبسال،توان و مهیاسان می باشند

  تفاوت کولر آبی معمولی (پوشالی) با کولر آبی سلولزی

  بعضی از سؤالات اصلی و اساسی بسیاری از مصرف‌کنندگان کولرهای آبی این است که مدل‌های پوشالی و سلولزی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ کارایی و میزان خنک کردن کدام یک بهتر است؟ و ده‌هاسؤال دیگر.

  در پاسخ باید گفت که کولرهای سلولزی تفاوت‌های متعددی با مدل‌های قدیمی و پوشالی دارند و همین امر موجب بهبود کارایی و شدت خنک‌سازی فضای محیط به وسیله این دسته از محصولات سرمایشی شده است. بعضی از اصلی‌ترین و مهمترین تفاوت‌های کولرهای آبی معمولی با سلولزی به شرح زیر عبارت است از:

  ۱- میزان رطوبت‌زنی یکی از شاخصه‌های مهم برای شدت و میزان خنک کردن کولر آبی محسوب می‌شود. در این خصوص استفاده از پدهای سلولزی به جای پوشال سبب شده تا کولرهای آبی سلولزی میزان رطوبت بیشتری را تولید کنند و در نتیجه فضای محیط سریع‌تر و بهتر خنک شود.

  ۲- پوشال‌های موجود در کولر آبی معمولی دارای بافت ناهمگن و متغیر هستند. به همین سبب پس از مدت کوتاه بر اثر ریزش مداوم آب دچار اُفت کیفیت شده و به سمت پایین حرکت می‌کنند. این امر نه تنها موجب ریزش نامناسب آب به داخل و بیرون کولر می‌شود، بلکه میزان خنک نمودن و رطوبت‌زایی آن نیز کاهش می‌یابد. به عبارت دیگر پوشال‌ها در یک نقطه متراکم می‌شوند و بخش‌های بالا و میانی آن خالی از پوشال خواهد شد. در این حالت هوای گرم به راحتی وارد کولر شده و دچار اُفت راندمان کیفیت خنک‌کنندگی تا ۲۰ درصد می‌گردد. اما در مقابل نوع سلولزی دارای یک بافت همگن و یکپارچه از پدهای سلولزی هستند و به هیچ عنوان دچار  اُفت کیفیت و تراکم پدها در یک نقظه نمی‌شوند. به همین دلیل همواره میزان خنک‌کنندگی و رطوبت‌زایی آنها در حد مطلوب و ایده‌آل قرار دارد.

  کولر آبی
  کولر آبی

  ویژگی‌های شگفت انگیز استفاده از کولر آبی سلولزی

  همان‌گونه که در ابتدا به آن اشاره نمودیم کولرهای آبی سلولزی مدل ارتقاء یافته و بهینه کولر آبی معمولی هستند. بدین‌صورت که نقاط ضعف و کاستی‌های کولرهای قدیمی برطرف شده و یک وسیله سرمایشی با کیفیت رطوبت‌زایی بالا و با راندمان خنک‌کنندگی مطلوب وارد بازار شده است. برخی از بارزترین ویژگی‌های کولرهای آبی سلولزی به شرح زیر است:

  ۱- تنفس در هوای پاک‌تر خانه با برطرف شدن آلرژی

  پوشال‌های به کار رفته در این دستگاه یکی از عوامل حساسیت‌زا و جذب انواع باکتری، گرد و غبار و غیره است. به همین جهت استفاده از کولرهای آبی قدیمی با بروز آلرژی در افراد مختلف همراه بود. علاوه بر این پس از مدتی پوشال‌ها کیفیت خود را از دست می‌دهند و یک مکان مستعد برای شیوع انواع حشرات و باکتری‌ها به وجود می‌آورد. این در حالیست که کولر آبی سلولزی با بهره‌مندی از پدهای سلولزی باکیفیت، هوای پاک و سالم را به درون محیط وارد می‌کند و افراد تنفس در یک هوای پاک عاری از هرگونه آلرژی را تجربه می‌کنند. چرا که پدهای سلولزی به هیچ عنوان حساسیت و آلرژی تولید نمی‌کنند و سازگاری بالایی با وضعیت جسمانی و تنفسی تمامی رده‌های سنی دارند.

  شاید بتوان گفت یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت کولر آبی سلولزی نسبت به مدل‌های قدیمی و پوشالی، داشتن همین ویژگی متمایز و برجسته است. زیرا هدف ما از تهیه وسایل سرمایشی، رفع گرما و زندگی در یک محیط با هوای تمیز و عاری از هرگونه حساسیت و آلرژی است.

  ۲- استفاده از پدهای سلولزی متراکم به‌جای پوشال

  یکی از عوامل مؤثر در میزان رطوبت‌زایی و کیفیت خنک‌کنندگی کولرهای آبی نوع پوشال یا پدهای سلولزی است. در این زمینه نیز پوشال‌ها پس از مدت تقریبی یک الی دو سال کیفیت و کارایی خود را از دست می‌دهند و برای بهبود کارایی نوع معمولی می‌بایست پوشال‌های جدید را جایگزین پوشال‌های قدیمی و فرسوده کرد. این امر علاوه بر صرف هزینه، مشکلات متعددی را برای مصرف‌کنندگان این دسته از وسایل سرمایشی به همراه داشت. اما در مقابل نوع سلولزی با بهره‌مندی از الیاف منسجم و یکپارچه سلولز تا مدت زمان طولانی (بیش از پنج سال) کیفیت خود را حفظ می‌کند و با توجه به شرایط آب و هوایی نیازی به تعویض پدهای سلولزی نیست. به زبان ساده‌تر کیفیت رطوبت‌زایی و راندمان خنک‌کنندگی کولرهای سلولزی به دلیل استفاده از پدهای باکیفیت و سازگار با عوامل محیطی همواره در حد مطلوب و ایده‌آل قرار دارد.

  کولر آبی سلولزی
  کولر آبی سلولزی

  برای اطلاعات بیشتر عبارت زیر را در گوگل جستجو کنید
  فرق کولر آبی سلولزی با کولر آبی پوشالی سماسازان

  ۳- قیمت خرید پایین نسبت به کولر گازی

  همواره قیمت خرید انواع لوازم برقی به ویژه دستگاه‌های سرمایشی برای مصرف‌کنندگان اهمیت فراوانی دارد تا با کمترین هزینه بتوانند سیستم سرمایشی محیط زندگی و کسب و کار خود را ارتقاء داده و آسایش و راحتی را برای خود و سایر افراد به ارمغان آورند. در این زمینه نیز قیمت نوع سلولزی نسبت به کولرگازی در سطح پایین‌تری قرار دارد و خرید آن موجب صرفه‌جویی در هزینه‌ها و کاهش مصرف برق خواهد شد. زیرا کولرهای گازی علاوه بر قیمت بالا، مصرف برق بیشتری نسبت به سایر تجهیزات سرمایشی دارند. قیمت مناسب این نوع از کولر آبی موجب رضایت مصرف‌کنندگان و افزایش تقاضای آن در بازار شده است. خاطر نشان می‌شود که تناسب کولر با ابعاد محیط بسیار مهم است و یکی از عوامل مؤثر در کیفیت خنک‌کنندگی کولر آبی محسوب می‌شود. بنابراین هنگام خرید کولرهای آبی سلولزی حتماً ابعاد و اندازه محیط را بررسی نمایید و با توجه به آن کولر آبی سلولزی مناسب و دلخواهتان را خریداری کنید.

  ۴- عدم نیاز به تعویض سالیانه پدهای سلولزی

  در صورت استفاده از نوع معمولی متوجه این موضوع شده‌اید که پس از مدتی پوشال‌ها کیفیت خود را از دست می‌دهند و دچار اُفت شدید کیفیت می‌شوند؛ به‌طوری که شاهد ایجاد بوی بد در پوشال‌ها و کاهش راندمان خنک‌کنندگی کولر خواهیم بود. در این‌گونه موارد صرفاً تعویض پوشال، مشکلات ایجاد شده را برطرف می‌سازد. خوشبختانه این مشکل در کولرهای آبی سلولزی برطرف شده و استفاده از پدهای مقاوم و یکپارچه سلولزی نیاز مصرف‌کنندگان را به تعویض سالیانه پدهای سلولزی برطرف ساخته است. چرا که این نوع پدها مقاومت بالایی در برابر آب و سایر عوامل محیطی دارند و تا سالیان متمادی کیفیت خود را حفظ می‌کنند. کولر آبی انرژی یکی از برندهای مشهور کولرهای آبی سلولزی موجود در بازار است که به لحاظ کیفیت قطعات اصلی و جانبی مثل پد سلولزی تاکنون توانسته نیاز بسیاری از مصرف‌کنندگان تجهیزات سرمایشی را برطرف سازد.

  ۵- عدم تولید ماده سمی در طی فرآیند خنک‌سازی

  پوشال‌های مصرفی در کولر آبی عامل اصلی تجمع انواع باکتری، ویروس، گرد و غبار و غیره است. به همین جهت فرآیند خنک‌سازی کولرهای آبی معمولی با تولید مواد سمی و مضر همراه است؛ اما استفاده از پدهای سلولزی در کولرهای آبی جدید (سلولزی) زمینه مناسبی برای رفع مواد سمی فراهم ساخته و هوای خنک با بهترین نحو و کیفیت ممکن وارد محیط می‌شود. در صورتی‌که از مصرف‌کنندگان کولرهای آبی معمولی هستید، تنها با یک‌بار استفاده از نوع سلولزی متوجه کیفیت فرآیند خنک‌سازی و عملکرد بهینه آن خواهید شد.

  ۶- کاهش صدای کولر به دلیل استفاده از ورق های ضخیم‌تر

  در ساخت کولرهای آبی سلولزی از ورق‌های ضخیم آهنی استفاده شده است تا علاوه بر افزایش استحکام کولر، عملکرد آن با صدای کمتری همراه باشد. این ویژگی بارز باعث شده تا در بسیاری از اماکن مسکونی، تجاری و اداری برای کاهش صداهای محیطی از کولر سلولزی استفاده کنند. این دسته از تجهیزان سرمایشی صدای بسیار اندکی دارند و عملکرد آنها در مقایسه با نوع معمولی بهبود یافته است.

  کولر آبی سلولزی
  کولر آبی سلولزی

  مقاله زیر در خصوص راه های کاهش صدای کولر می باشد

  ۶ Evaporative Cooler Noise Reduction Tips


  همچنین به منظور مطالعه بیشتر در این خصوص می توانید عبارت زیر را در گوگل جستجو کنید:
  دلیل سر و صدای کولر آبی سماسازان

  ۷- راندمان خنک‌کنندگی بیشتر نسبت به کولر آبی پوشالی

  استفاده از تجهیزاتی نظیر ترموستات و پدهای سلولزی در کولرهای آبی سلولزی موجب شده تا راندمان خنک‌کنندگی و کیفیت کار این محصول نسبت به نوع آبی پوشالی افزایش پیدا کند؛ به‌طوری که قادر است تا در مدت زمان کوتاه فضای خانه را خنک کند. از طرف دیگر ترموستات به‌کار رفته در نوع سلولزی موجب کنترل نحوه عملکرد موتور الکتریکی شده و مصرف برق آن را تا حد قابل توجهی کاهش داده است.

  ۸- کاهش هزینه نگهداری

  استفاده از قطعات باکیفیت، بدنه مقاوم و پدهای سلولزی در کولرهای آبی سلولزی موجب شده تا این محصول کمتر دچار آسیب و خرابی شود. از آنجایی که پدهای سلولزی به‌کار رفته در کولر طول عمر تقریبی در حدود ۵ تا ۶ سال دارند، هزینه نگهداری و سرویس این کولر تا حد زیادی کاهش یافته و یک برتری نسبت به نوع پوشالی محسوب می‌شود.

  ۹- آسودگی بیشتر با ترموستات و ریموت کنترل

  کولرهای سلولزی جدید از قطعات و تجهیزاتی نظیر ترموستات جهت تعیین شدت و میزان خنک‌کنندگی و همچنین ریموت کنترل برای روشن و خاموش کردن کولر یا تنظیم میزان پرتاب باد برخوردار هستند. این دسته از تجهیزات اضافی علاوه بر بهبود عملکرد کولر، موجب آسودگی بیشتر مصرف‌کنندگان می‌شوند.

  ۱۰- تنظیم مدت زمان کارکرد کولر به‌وسیله تایمر الکترونیکی

  درون قسمت الکتریکی و موتور کولر آبی یک تایمر الکترونیکی تعبیه شده است تا مصرف کنندگان به وسیله آن مدت زمان کارکرد کولر را تنظیم نمایند. بدین‌صورت که پس از مدت زمان تعیین شده، کولر به‌طور خودکار خاموش می‌شود. این ویژگی از مزایای کولرهای آبی سلولزی محسوب می‌شود و در کولر آبی انرژی نیز این قابلیت وجود دارد.

  جمع‌بندی

  کولرهای آبی سلولزی با هدف بهبود کیفیت رطوبت‌زایی، افزایش راندمان خنک‌کنندگی و کاهش هزینه‌ها، طراحی و تولید شده‌اند. به همین دلیل استفاده از این کولر آبی تا حد زیادی موجب بهبود کیفیت هوای محیط و صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود. برای رفع نیاز مصرف‌کنندگان و تناسب قیمت آن با توان مالی تمامی اقشار جامعه این محصول در ابعاد و اندازه‌های مختلف تولید شده و روانه بازار شده است. در صورتی‌که از کولرهای آبی پوشالی خسته شده‌اید، هم اکنون با مراجعه به وب‌سایت samasazan.com به مشاهده و مقایسه محصول موردنیاز و دلخواهتان بپردازید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  دکمه بازگشت به بالا