اخبار

جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت سه چرخ و چهارچرخ چگونه محاسبه می شود؟ – ایران فور فان

 • جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت سه چرخ و چهارچرخ چگونه محاسبه می شود؟ – ایران فور فان

  موتور چهارچرخ یا ATV اخیرا در شهرهای ساحلی و کوهستانی محبوب شده‌اند. بطوریکه، آوازه این وسیله نقلیه به برخی خیابان‌های شهرهای بزرگ هم رسیده است. بااین‌وجود هنوز قوانین مدون و صریحی درباره چهارچرخ‌ها اعمال نمی‌شود. البته فقط ابهام در خصوص قوانین این وسیله نقلیه نیست، بلکه بیمه موتور چهارچرخ، لزوم داشتن گواهینامه و نوع آن ازجمله مسائل قانونی بلاتکلیف در این باره هستند. در این مقاله می‌خواهیم درباره این موتور سیکلت‌ها و شرایط قانونی آن و از همه مهم‌تر بیمه موتور چهارچرخ تا حد ممکن صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

  موتور چهارچرخ چیست؟

  موتور چهارچرخ یا All-Terrain Vehicle موتورسیکلت‌هایی با چهار چرخ هستند که معمولا می‌توانند دو سرنشین را جابه‌جا کنند. ATV ها قابلیت‌هایی دارند که از آن با عنوان «وسیله نقلیه همه‌جا رو» یاد می‌کنند. این وسایل نقلیه در شهرهای ساحلی شمالی و جنوبی کشور محبوب گردشگران است.

  حجم و اندازه موتورهای چهارچرخ باعث بالا رفتن احتمال حوادث رانندگی می‌شود. ازاین‌روی، در اکثر کشورهای دنیا تردد با آن در جاده‌های اصلی و عمومی ممنوعیت قانونی دارد. بهترین مکان برای استفاده از ATVها جاده‌های غیر آسفالت است. به لحاظ قانونی، این وسیله نقلیه حتماَ باید پلاک شوند؛ اما درباره بیمه موتور چهارچرخ و گواهینامه آن ابهاماتی در قوانین دیده می‌شود که در ادامه مقاله به این موضوع می‌پردازیم.

  انواع چهارچرخ‌ها

  چهارچرخ‌ها انواع مختلفی دارند. این وسایل نقلیه بر اساس طراحی و نوع استفاده به موارد زیر تقسیم می‌شوند:

  موتورهای همه‌کاره یا Utility ATV

  Utility ATV پرفروش‌ترین نوع چهارچرخ‌ها هستند. موتور این نوع از ATV ها بسیار پرقدرت است. همچنین قابلیت حمل بار بیشتری دارد. سایر مشخصات آن به شرح زیر است:

  • وجود دو دیفرانسیل و ۴ چرخ متحرک
  • سیستم انتقال قدرت میل‌گردان
  • قابلیت نصب تجهیزات آفرودی مثل وینچ

  کاربردهای Utility ATVها

  از موتورهای همه‌کاره که می‌توان برای انجام موارد زیر بهره گرفت:

  • انجام امور مختلف در مزارع
  • رسیدگی به امور در دامداری
  • انتقال تنه‌های درخت در محیط‌های چوب‌بری
  • کمک به حمل تجهیزات در طبیعت‌گردی و انتقال ملزومات کمپینگ
  • آفرود
  • انجام امور نظامی
  • عملیات گشت‌زنی پلیس در مناطق کوهستانی
  • عملیات اطفاء حریق مخصوصا در مناطق صعب‌العبور

  اصلاحیه آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی به‌منظور صدور مجوز شماره‌گذاری موتورسیکلت چهارچرخ

  هیئت وزیران در سال ۹۵ بعد از یازده سال برای بند ۹۲ ماده (۱) آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی اصلاحیه‌ای تصویب کردند. طبق اصلاحیه مذکور تعریف جدید موتورسیکلت به شرح زیر است:

  «موتورسیکلت وسیله نقلیه‌ای است که مجهز به قوای محرکه، دارای دو محور و وزن خالص حداکثر (۵۵۰) کیلوگرم باشد و برای حرکت در معابر عمومی طراحی گردیده است. در چهارچرخ‌های موتورهای الکتریکی وزن باطری‌ها به وزن وسیله نقلیه افزوده می‌شود و نباید دارای توان بیشتر از (۱۵) کیلو وات باشد.»

  گواهینامه موتورسیکلتطبق آیین‌نامه فقط یک نوع گواهینامه برای موتورسیکلت صادر می‌شود

  گواهینامه موتور چهارچرخ

  وزارت کشور در اردیبهشت ۱۴۰۰ با استناد به مصوبه سال ۹۵ پیشنهادی را مبنی بر اصلاح آیین‌نامه صدور گواهینامه موتورسیکلت به هیئت دولت ارائه داد. طبق این آیین‌نامه فقط یک نوع گواهینامه برای موتورسیکلت صادر می‌شود. بنابراین دارنده گواهینامه قادر است با موتورهای تا حجم (۲۰۰) سی‌سی رانندگی کند. پس از گذشت ۳ سال با شرط رسیدن به سن ۲۳ سالگی اجازه رانندگی با موتورهای سنگین‌تر را دارد. متن پیشنهادی مذکور تا تاریخ ۲۰ خرداد ۱۴۰۱ همچنان در «کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک هیئت دولت» مراحل بررسی را طی می‌کند. پس به تبع آن هنوز تصمیمی قانونی مبنی بر الزام‌آور بودن بیمه موتور چهارچرخ تا به امروز ابلاغ نشده است.

  بیمه موتور چهارچرخ

  در صورت تصویب قانونی متن پیشنهادی وزارت کشور، وضعیت بیمه موتور چهارچرخ هم روشن می‌شود. قانون، بیمه شخص ثالث را برای تمام وسایل نقلیه موتوری اجباری کرده است. با استناد به همین قانون می‌توان نتیجه گرفت که چهارچرخ‌ها هم باید تحت پوشش اجباری بیمه شخص ثالث موتورسیکلت قرار بگیرند.

  بیمه بدنه موتور سیکلت

  داشتن بیمه شخص ثالث برای موتور از نان شب هم مهم تر است و نداشتن آن موجب توقیف موتور شما می شود. اما تنها بیمه ثالث کافی نیست و داشتن بیمه بدنه موتور سیکلت به عنوان مکمل ثالث می تواند خیال شما را راحا راحت کند. فرقی هم نمی کند موتورتان چهار چرخ است یا دوچرخ.

  جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت سه چرخ و چهارچرخ

  بهتر است بیمه های موتور خود را به موقع تمدید کنید تا درگیر جریمه دیرکرد بیمه موتوسیکلت نشوید. همچنین در صورتی که بیمه خود را تمدید نکرده باشید احتمالا پلیس موتور شما را راهی پارکینگ می کند.

  بیمه بدنه موتور سیکلت

  داشتن بیمه شخص ثالث برای موتور از نان شب هم مهم تر است و نداشتن آن موجب توقیف موتور شما می شود. اما تنها بیمه ثالث کافی نیست و داشتن بیمه بدنه موتور سیکلت به عنوان مکمل ثالث می تواند خیال شما را راحا راحت کند. فرقی هم نمی کند موتورتان چهار چرخ است یا دوچرخ.

  یمه موتورنداشتن بیمه موتور موجب توقیف موتور شما می شود

  بیمه شخص ثالث موتورسیکلت را از کجا بخریم؟

  همانطور که اشاره شد فعلا به لحاظ قانونی برای بیمه موتور چهارچرخ تکلیفی مشخص نشده است. شما در پلتفرم بیمه دات کام می‌توانید به‌صورت آنلاین برای سایر مدل‌های موتورسیکلت بیمه موتور تهیه کنید. بیمه دات کام کارگزاری آنلاین استعلام قیمت و خرید انواع بیمه است. در این پلتفرم می‌توانید برای خریداری بیمه موتور سیکلت اقدام کنید. اگر قصد تهیه بیمه‌نامه مذکور را دارید به بخش استعلام بیمه موتور و اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید. شما در این سامانه می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان از معتبرترین شرکت‌های بیمه با رتبه توانگری یک، بیمه مدنظر خود را تهیه کنید.

  موتورسیکلت‌ها به‌عنوان پرطرفدارترین وسایل نقلیه در همه جای دنیا شناخته می‌شود. چهارچرخ نوع خاصی از موتورها است که بیشتر در مناطق ساحلی، کویری و کوهستانی استفاده می‌شوند. در سال‌های اخیر این مدل موتورها در شهرهای ساحلی ایران مورد توجه عموم قرار گرفته است. بااین‌وجود هنوز قوانین مدونی برای ATVها در آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی وجود ندارد. بیمه موتور چهارچرخ و گواهینامه آن از جمله مهم‌ترین خلاءهای قانونی است که در این مقاله به آن پرداختیم. اگر درباره این موضوع ابهام یا پرسشی دارید برای ما کامنت بگذارید. کارشناس‌های بیمه دات کام در اولین فرصت پاسخگوی شما هستند.

  منبع: سایت بیمه دات کام (https://bimeh.com/)

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  دکمه بازگشت به بالا