رپورتاژ

بواسیر یا هموروئید چه ارتباطی با خونریزی مقعدی دارد؟

 • بواسیر یا هموروئید چه ارتباطی با خونریزی مقعدی دارد؟

  بواسیر یا هموروئید
  بواسیر یا هموروئید

  خونریزی مقعدی معمولاً به خونریزی از مقعد، رکتوم یا کولون اطلاق می‌شود که همگی قسمت های نهایی دستگاه گوارش هستند. گاهی مشاهده چند قطره یا رگه‌های خونی در توالت هنگام پاک کردن با دستمال یا در مدفوع معمولاً چندان نگران کننده نیستند.

  در واقع، برخی از غذاها، مانند توت سیاه، آهن ، گوجه فرنگی و غیره می‌توانند ظاهر خونی به مدفوع بدهند. در این موارد، ظاهر مدفوع باید ظرف ۱ الی ۲ روز به شکل عادی برگردد.

  با این حال، در برخی موارد، خون قرمز روشن در مدفوع ممکن است نشان دهنده خونریزی در قسمت پایین روده بزرگ یا راست روده باشد. خون قرمز تیره تر نشانه خونریزی در روده کوچک یا قسمت فوقانی روده بزرگ است. خون بسیار تیره یا سیاه مایل به قرمز اغلب به معنای خونریزی در معده یا سایر اندام های دستگاه گوارش است. یکی از شایع‌ترین عوامل خونریزی مقعدی را می‌توان بیماری بواسیر یا هموروئید معرفی کرد که در ادامه بطور کامل با آن آشنا می‌شوید.

  هموروئید چیست؟

  تقریباً همه در مقطعی از زندگی خود به هموروئید مبتلا می‌شوند. اغلب اوقات، علائم به خودی خود، پس از چند روز، حتی بدون درمان، از بین می روند. اما گاهی وضعیت هموروئید شما پیچیده است و نیاز به بررسی و تشخیص پزشک دارد. در واقع زمانی که عروق دیواره و اطراف مقعد دچار تورم و آسیب شوند، شما به هموروئید مبتلا شده‌اید.

  رگ‌های متورم هموروئیدی اگر در داخل مقعد قرار داشته باشند، بواسیر از نوع داخلی است و معمولا اولین نشانه آن بروز خونریزی مقعدی یا مشاهده خون در مدفوع است.

  در حالی که اگر عروق خارج و اطراف مقعد دچار تورم و التهاب شوند، فرد به بواسیر خارجی دچار شده که علائم آن معمولا آزاردهنده تر از نوع داخلی است.

  علائم هموروئید

  شایع ترین علائم هموروئید شامل موارد زیر است:

  خونریزی مقعدی بدون درد

  معمولاً مقدار کمی خارش

  درد مقعدی

  تحریک پوست اطراف مقعد

  برآمدگی بافت اطراف مقعد

  نشت مدفوع یا مشکل در تمیز کردن پس از اجابت مزاج

  درد رکتوم

  بسیاری از افراد مبتلا به هموروئید پس از اجابت مزاج، متوجه خون قرمز روشن روی مدفوع، توالت یا روی بافت می شوند. مقدار خون معمولا کم است اما می‌تواند ترسناک باشد. خونریزی شدید در هموروئید کمتر اتفاق ‌می‌افتد.

  در حالی که هموروئید یکی از شایع ترین دلایل خونریزی مقعدی است، دلایل جدی تری نیز وجود دارد. تشخیص علت خونریزی مقعدی ممکن نیست مگر اینکه معاینه شوید. در صورت مشاهده خونریزی پس از اجابت مزاج باید به پزشک مراجعه کنید.

  هزینه جراحی بواسیر با لیزر و جراحی

  یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای تعیین هزینه جراحی بواسیر با لیزر، میزان پیشرفت بیماری است. همانطور که در بالا اشاره شد، بواسیر دارای دو نوع داخلی و خارجی است و هموروئید داخلی هم بسته به اینکه چه میزان پیشرفت کرده، به چهار درجه مختلف تقسیم می شود.

  بنابراین هر چه مدت زمان بیشتری از شروع بواسیر یا هموروئید گذشته باشد، درمان آن پیچیده تر است. آیتم های مختلفی در تعیین هزینه جراحی هموروئید تاثیر گذارند و می توان گفت که هزینه لیزر بواسیر برای هر فرد متفاوت خواهد بود. اگر می‌خواهید اطلاعات دقیقی برای هزینه لیزر هموروئید داشته باشید، باید توسط دکتر متخصص هموروئید معاینه شوید.

  اگر به بواسیر خارجی مبتلا باشید، پزشک با معاینه بالینی بیماری شما را تشخیص می دهد اما در صورتیکه هموروئید شما از نوع داخلی باشد، گاهی نیاز به انجام آزمایشاتی برای تشخیص نوع بیماری شما است. علاوه بر شرایط بیماری، شهر و کلینیک یا بیمارستانی که به آن مراجعه می‌کنید و دستمزد پزشک همگی در تعیین هزینه لیزر و جراحی هموروئید تاثیرگذارند.

  اطلاعات بیشتر در مورد هزینه درمان بواسیر با لیزر و روش‌های جراحی  را می‌توانید در این سایت مشاهده کنید.

  بواسیر چگونه تشخیص داده می شود؟

  اغلب پزشک شما می‌تواند با پرسش در مورد علائم و معاینه فیزیکی تشخیص دهد که آیا هموروئید دارید یا خیر؟

  پزشک شما یک معاینه رکتوم دیجیتالی انجام می‌دهد، یک معاینه با استفاده از انگشت دستکش دار در داخل راست روده شما. اگر هموروئید داخلی باشد، ممکن است لازم باشد آنوسکوپی انجام دهید. اینجا جایی است که پزشک یک آنوسکوپ کوتاه و روشن را وارد مقعد می‌کند و داخل کانال مقعدی را بررسی می‌کند. ممکن است برای آزمایشات بیشتر نیاز به کولونوسکوپی و سیگموئیدوسکوپی داشته باشید.

  راه‌های درمان بواسیر
  راه‌های درمان بواسیر

  راه‌های درمان بواسیر یا هموروئید

  با توجه به نوع و میزان پیشرفت هموروئید، روش‌های جراحی و غیر جراحی برای درمان این عارضه وجود دارد. اگر به تازگی به بواسیر مبتلا شدید و زمان زیادی از شروع علائم شما نگذشته، می‌توانید با تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی یا مصرف برخی داروها، بیماری خود را کنترل کنید.

  اما در صورتی که مدت زیادی است دچار بواسیر شدید و بیماری شما پیشرفت کرده، باید به سراغ روش های جراحی و لیزر بواسیر بروید، زیرا مصرف دارو و روش های خانگی فقط بطور موقت می‌تواند علائم را کاهش دهد. اصلی ترین روش های درمان بواسیر شامل جراحی هموروئیدکتومی و لیزر بواسیر است که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت:

  عمل سرپایی بواسیر با لیزر

  تکنولوژی لیزر یکی از روش‌های نوین درمان بواسیر و سایر بیماری‌های نشیمنگاه است که با استقبال زیادی مواجه شده و تقریبا جایگزین جراحی شده است. در این روش موضع بیماری با استفاده از ماده بی حسی، سر می‌شود و سپس با تاباندن پرتو لیزر عارضه هموروئید را بصورت عمقی از بین می‌برند. یزان درد و خونریزی در این روش درمانی حداقل ممکن است و فرد بلافاصله بعد از عمل لیزر مرخص می‌شود.

  لیزر هموروئید در مقایسه با روش‌های جراحی مزایایی مثل کوتاه شدن طول درمان و دوران نقاهت کوتاه، نداشتن درد و خونریزی، عدم نیاز به پانسمان و مراقبت های سخت، نتایج قطعی و نداشتن عوارض بعد از عمل است.

  جراحی هموروئیدکتومی باز و بسته

  جراحی هموروئیدکتومی در بیمارستان و معمولا تحت بیهوشی کامل انجام می‌شود، با تیغ جراحی بطور کامل زائده هموروئیدی را برش داده و حذف می‌کنند. در انتهای این جراحی، محل برش بخیه زده نمی‌شود و طبق نظر پزشک بصورت باز باقی می‌ماند تا خود به خود ترمیم شود.

  اما در صورتی که محل جراحی در انتهای عمل به وسیله بخیه بسته شود، هموروئیدکتومی از نوع بسته است. دوران نقاهت در روش بسته کوتاه تر است. بطور کلی عمل جراحی هموروئید به دلیل احتمال ایجاد آسیب در عضلات اسفنکتر مقعد و بروز عوارضی مثل بی اختیاری، با ریسک زیادی همراه است و حتما باید توسط یک دکتر با تجربه و ماهر انجام شود.

  بواسیر در چه کسانی شایع تر است؟

  بواسیر در مردان و زنان شایع است، اما شاید زنان در بعضی از مراحل زندگی‌شان بیشتر در معرض این عارضه قرار بگیرند. ایجاد فشار در ناحیه مقعد و نشیمنگاه یکی از دلایل عمده هموروئید شناخته می‌شود. هر نوع فشاری که باعث افزایش فشار بر روی شکم یا اندام تحتانی شما شود، می‌تواند باعث متورم و ملتهب شدن سیاهرگ‌های مقعد شود.اصلی ترین دلایل ایجاد بواسیر را در ادامه بررسی خواهیم کرد:

  • افراد چاق یا دارای اضافه وزن
  • خانم‌های باردار
  • افرادی که رژیم غذایی کم یا بدون فیبر دارند
  • داشتن یبوست یا اسهال مزمن
  • بلند کردن اجسام سنگین
  • زور زدن زیاد در توالت

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  دکمه بازگشت به بالا